top of page

čt 21. 3.

|

Ostopovice

Balkán - ráj svobodného cestování

Je možné v 21. století učinit geografický objev a nalézt nepopsaný geologický unikát? A dokonce v Evropě? Na Balkáně je možné všechno! Čerstvě objevená jeskyně Sulfur s termální řekou meandrující obrovskými dómy, je toho důkazem. Zveme na projekci a přednášku Marka Audyho.

Balkán - ráj svobodného cestování
Balkán - ráj svobodného cestování

Čas a místo

21. 3. 2024 18:00 – 20:00

Ostopovice, Lípová 67/15, 664 49 Ostopovice, Česko

Hosté

O události

Výpravy do podzemí nepřináší jen dřinu nebo objevitelský „zásek”, ale také  humorné historky, občas i na hraně přežití. Nebudeme se pohybovat ale jen v jeskyních, již přesun veteránem, legendárním busíkem VW T3 do balkánských zemí nikdy nepostrádá napětí. Putovat budeme po horských planinách pěšky i na lyžích. Při prvosjezdech divokých řek se nezvedá pouze hladina vody, ale také adrenalin pádlujících vodáků. Plavba na mořském kajaku je plná setkání s místní kulturou a pohostinností.

Vstupné dobrovolné.  

Na přednášce bude možné (za 350,-) koupit novou knihu: 

Balkán – ráj svobodného cestování 

(Bulharsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora)

Děj knihy je doplněn o geografické i historické informace o známých i neznámých atraktivních místech, které mohou inspirovat každého svobodného cestovatele. Vedle spousty fotografií naleznete v knížce orientační mapky a QR kódy s GPS souřadnicemi, které snadno načtete do svých mobilních navigací.

Marek Audy (*1969) je dobrodruh a romantik. Těžko ho potkáte na turistickém chodníku. Pokud ale zabloudíte z cesty do neschůdných zarostlých strání nebo vás rozvodněná řeka spláchne do divoké soutěsky, můžete jej zahlédnout, jak šťárá pod skalním převisem a hledá nějakou díru. Marek si příběhy nevymýšlí. Prožil je se svými blízkými a proto o nich píše s lehkostí a nadhledem. Není náhodou, že stál u několika významných speleologických objevů. K těm nejvýznamnějším patří největší pískovcové jeskyně světa na venezuelských stolových horách, o kterých napsal několik knih. Cenou Egona Ervína Kische byla oceněna kniha Brány do Ztraceného světa (Jota 2008). Zatím poslední objev raritních termálních jeskyní se Markovi podařil v zapomenuté neosídlené oblasti na hranici Řecka a Albánie.

Sdílet událost

bottom of page